Efekty wybielania przed po

Jak dbać o zęby – proste porady

Stan zębów wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także na zdrowie całego organizmu. Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie?

Systematyczna, codzienna higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy oraz innych problemów z zębami. Bardzo ważne jest również ograniczenie spożycia produktów, które zawierają duże ilości cukru, ponieważ jest to główne pożywienie bakterii odpowiadających za próchnicę

Prawidłowe szczotkowanie

Szczoteczka - jak dbać o zębyCzyszczenie zębów przy pomocy pasty i szczoteczki to dla wielu osób rutynowa czynności, na którą nie zwracają dużo uwagi. Warto jednak zatroszczyć się o to, żeby robić to w sposób prawidłowy.

Optymalnie zęby powinno czyścić się po każdym posiłku, minimum trzy razy dziennie. Do wyboru są szczoteczki elektryczne i manualne. Obie spełnią swoją rolę, ale tylko pod warunkiem, że szczotkowanie będzie odbywać się systematycznie i potrwa odpowiednio długo.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczoteczek do zębów, która różnią się twardością włosa:

miękkie – dla osób o wrażliwych dziąsłach, które krwawią w czasie mycia,
średnie – takie szczoteczki pozwalają oczyścić zęby i jednocześnie chronią dziąsła, są polecane dla większości osób,
twarde – dla osób o odpornych, zdrowych dziąsłach, polecane osobom szczególnie narażonym na powstawanie kamienia nazębnego.

Szczoteczki najlepiej zmieniać co 3 miesiące. Po upływie tego czasu włosie zaczyna się odkształcać i czyszczenie przestaje być w pełni efektywne.

Warto także pamiętać, że bakterie i resztki pożywienia gromadzą się nie tylko na zębach, ale również na języku, gdzie tworzą nieprzyjemny osad, który również wymaga usunięcia. Język należy czyścić przy pomocy specjalnych narzędzi, czasem szczoteczki do zębów mają dodatkową powierzchnię czyszczącą do tego celu.

Nitkowanie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczotkowanie zębów nie usunie wszystkich resztek jedzenia, które znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych.

Z takim zadaniem nie poradzą sobie nawet najlepsze szczoteczki elektryczne. Pozostałości jedzenia często odpowiadają za rozwój chorób jamy ustnej takich jak próchnica. Dlatego należy obowiązkowo zainwestować w nitkę dentystyczną. Używa się jej przed lub po szczotkowaniu.

Płukanie

Dodatkową ochronę zębów zapewni płyn do płukania jamy ustnej. Usuwa on pozostałe resztki jedzenia, przywraca odpowiednie pH i niszczy bakterie. Dostępne są także specjalistyczne płyny, które pomogą uporać się z takimi problemami jak nieświeży oddech, zapalenie dziąseł, kamień nazębny.

Wizyta u specjalisty

Przynajmniej dwa razy w roku należy wybrać się do stomatologa. Dentysta obejrzy zęby i sprawdzi, czy są zdrowe. Przy okazji można również oczyścić zęby z kamienia. Częste kontrole to najlepszy sposób na wyłapanie wszystkich ubytków i przeciwdziałania chorobom przyzębia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *